Son Dakika
23 Temmuz 2014 Çarşamba
Sponsorlu bağlantılar

Üniversite Okurken Formasyon Alınır mı Ne Zaman

12 Şubat 2014 Çarşamba, 21:41
pedagojik_formasyon_sonuclarina_gore_olusan_en_kucuk_ve_en_buyuk_puanlar_h121455

Üniversite Okurken Formasyon Alınır mı Ne Zaman, Üniversite Okurken Formasyon Alınırmı, Formasyon Alımları 2014

YÖK, fen edebiyat ve ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrenciler için uygulanmak üzere ilginç bir düzenlemeye imza atacak. Lisans eğitimi sırasında öğrencilere aynı anda formasyon eğitimi alma hakkı tanınacak. Düzenleme üzerinde çalışan YÖK, bu sistemi ne zaman uygulamaya başlayacak, sistemin ayrıntıları neler henüz bir bilgi yok.

Şu anki pedagojik formasyon eğitiminde adaylar mezuniyet notları ve ALES Punlarına göre tercih yaparak formasyon eğitimi yapmak için üniversitelere yerleşiyor. Formasyon eğitimi için üniversite tercihlerinde adayların diploma notlarının %40′ı ve ALES Punlarının %60′ının ortalaması alınarak belirlenen puanlarına göre üniversitelere yerleştirme işlemleri yapılıyor. Pedagojik formasyon yerleştirmelerini ÖSYM denetliyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte lisans öğrencileri aynı anda pedagojik formasyon eğitimi de görebilecek. Üniversite ikinci sınıftan itibaren formasyon eğitimi için başvurular yapılabilecek. İkinci sınıfı bitiren öğrenciler başka üniversitelerin yaz okullarında formasyon eğitimi alarak üniversiteden mezun olduktan sonra ek bir eğitime tabi tutulmadan öğretmenlik için başvuru yapabilecek. Öğrenciler yıl içinde gördükleri derslere ek olarak yeni kredi alarak Eğitim Bilimine Giriş, Gelişim Psikolojisi, Rehberlik ve Yönlendirme ile Öğretme Kuram ve Yaklaşımları derslerini alarak formasyon eğitimlerini lisans eğitimleri sırasında tamamlayabilecek.

Tahminlere göre yeni düzenleme önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak.

2 Yorum

  1. tuğçe koç

    16 Şubat 2014 at 12:23

    Alese girmeden 2.ci sınıftan itibaren nasıl alacağız dip.puanı da belli olmdn

  2. zehra

    20 Mart 2014 at 09:08

    Herhangi bir not ortalaması şartı olacak mı yoksa isteyen herkes not ortalamasına bakılmaksızın formasyonu alabilecekler mi?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>