Son Dakika
31 Temmuz 2014 Perşembe
Sponsorlu bağlantılar

Ormanların Yok Edilmesinin Olumsuz Sonuçları

08 Şubat 2014 Cumartesi, 21:32
090930112032_indio2

Ormanların yok edilmesiyle ne tür tehlikelerle karşı karşıya kalırız? Ormanların yok olmasının sonuçları, ormanların yok olmasının olumsuz sonuçları.

Ormanlar hava kirliliğini azaltan, çevreyi güzelleştiren, ekosistem dengesini sağlayan ve zamanla kendini yenileyebilen doğal kaynaklardır. Son yüzyılda insanların daha fazla yerleşim yeri açma isteği, fabrika ve diğer işletmelerden doğan daha fazla kazanç hırsından dolayı ormanlarımız gün geçtikçe yok ediliyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda olumsuz sonuçlar yaşanmasına neden oluyor.

Ormanların tahrip edilmesiyle birlikte ekosistem dengesi bozuluyor. Bir ormanın yok edilmesi demek sadece ağaçların değil orman içinde yaşayan bütün canlıların yaşam alanlarının yok edilmesi demektir. Dolayısıyla bizim yok ettiğimiz ormanları evleri belleyen hayvanlar da ya başka yerlere göç ediyor ya da evsiz kaldıkları için ölüyor. Bunun sonucunda besin zinciri zarar görüyor ve bu durumdan yine insanlar zarar görüyor.

Ormanların yok edilmesiyle birlikte çevre kirliliklerinde de artışlar gözlemleniyor. Çevreyi temizleyen oksijen kaynağı ormanların yok edilmesiyle birlikte karbondioksit miktarı artarken bunu dengeleyecek oksijen miktarı azalıyor, çevre kirliliği artıyor, havanın kalitesi düşüyor. Bu durum ileride insanların çevreden kaynaklı ağır hastalıklara yakalanmalarına neden olacak.

Ormanların yok edilmesiyle birlikte küresel ısınmada da artış meydana geliyor. Küresel ısınmanın artışı demek dünyada ortalama sıcaklıkların yükselmesi anlamına geliyor. Bu durum ani iklim değişiklikleri, buzulların erimesi ve bazı canlı türlerinin iklim değişikliklerinden dolayı yok olmasına neden oluyor.

Ormanların yok edilmesiyle birlikte çevresine estetik güzellik katan yeşil örtü tahrip edilmiş oluyor. Bunun ise maalesef geri dönüşü yok. Bize düşen görev ormanları gözümüz gibi korumak ve tehlikeleri önlemeye çalışmaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>