Sponsorlu bağlantılar

Gazların Özellikleri Nelerdir

15 Şubat 2014 Cumartesi, 20:41
17299

Gazlar ve özellikleri, gaz nedir, gaz çeşitleri, gaz nedir özellikleri

Doğada maddeler katı, sıvı, gaz ve plazma halinde bulunurlar. Her maddenin bulunduğu şekle göre farklı özellikleri vardır. Bu yazımızda gazları ve özelliklerini anlatacağız. Gazlar sıkıştırılabilen, hacmi olmayan, taneciklerin arasında büyük boşlukların olduğu maddelerdir. Gazlar sıkıştırılarak belli bir ortamda saklanabilir, birtakım kimyasal işlemler yardımıyla sıvılaştırılabilir. Ayrıca gazlar soğutulup ısıtılarak genleştirilebilir veya büzüştürülebilir.

Gazlar günlük hayatta pek çok yerde kullanılır. Günümüzde en çok kullanıldığı alan elbette ki ısınma alanıdır. Doğalgaz yanıcı bir madde olduğu için ısınmada kullanılabilir. Havayla tepkimeye girerek yanan doğalgaz evlerin, işyerlerinin ısıtılmasında ve termik santrallerde elektrik üretimine yardımcı olur. Ayrıca çakmaklarda da sıvılaştırılmış gaz kullanılır.

Bunun yanı sıra gazlar yakıt olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde benzin ve mazot fiyatlarının artması araba sürücülerini alternatif yakıtlara yöneltmiştir. Bu yakıtlar arasında en çok bulunanı da LPG adı verilen sıvılaştırılmış petrol gazlarıdır. Ayrıca şehirlerarası otobüslerde çevreci ve tasarruflu olduğu için CNG adı verilen karbondan türetilen doğalgaz da yakıt olarak kullanılmaktadır.

Gazların özellikleri kısaca şu şekildedir:

  • Gaz tanecikleri düzensiz yapıdadır ve aralarındaki boşluk çok büyüktür.
  • Bulundukları ortamın şeklini aldıkları için belli bir hacimleri yoktur.
  • Isınınca hacimleri artar, soğutulunca azalır.
  • Uçucu ve basınca müsaitlerdir.
  • Bir ortamda yayıldıkça yoğunlukları da azalır.

 

Yorum

  1. ilhan

    23 Mayıs 2014 at 19:42

    çok eksik

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>