Genç Çiftçi 30 bin tl hibe desteği 7 Nisanda başlıyor

Devletten dev bir adım daha geliyor, Genç Çiftçileri desteklemek amacıyla 2017 yılı içeriside 30 bin tl hibe kredi verileceği açıklandı. Şimdilerde binlerce kişi 30 bin lira ne zaman verileceğini sabırsızlıkla beklemektedir.

Genç Çiftçi 30 bin tl hibe desteği 7 Nisanda başlıyor
Genç Çiftçi 30 bin tl hibe desteği 7 Nisanda başlıyor

Devletten dev bir adım daha geliyor, Genç Çiftçileri desteklemek amacıyla 2017 yılı içeriside 30 bin tl hibe kredi verileceği açıklandı.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programı kapsamında 2017 bütçesiden 16 bin genç çiftçilere hibe desteği olarak toplamda 483 milyon lira ödenecek.

Bakan Çelik Resmi Gazetede yayımlanan Genç Çiftçi programının desteklenmesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Bakanlar Kurulu Karagı gereğince 30 bin tl hibe verilmesini öngören genç Çiftçi projesinin 2017 yılı içerisinde devam edeceği belirtildi. 2016 yılında 15 bine yakın genç çiftçilere çeşitli projeleri karşılığında 450 milyon tl lik hibe verildiği açıklandı.

Hayvancılık projeleri kapsamında 8 bin 514 genç çiftçiye kişi başı 6 olmak üzere toplam 51 bin 84 büyükbaş ve 2 bin 680 genç çiftçiye kişi başı 40'ar olmak üzere 107 bin 200 koyun/keçi teslim edildiğini kaydeden Çelik, arıcılık ve kanatlı projeleri kapsamında 2 bin 264 genç çiftçiye 68 milyon lira ve bitkisel üretim projeleri kapsamında bin 520 genç çiftçiye 45 milyon lira hibe verildiğini bildirdi.

TESİS YAPANLAR İÇİNDE HİBE VERİLECEK

Bakan Çelik bu yıl verilecek olan 483 milyon tl olarak belirlenen bütçenin 330 milyon tllik kısmının yaklaşık olarak 11 bin genç çiftçiye büyükbaş ve küçükbaş projeleri kapsamında verilmesinin planlandığını açıkladı. Bu kapsamda genç çiftçilere ortalama 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvanın dağıtılacağı açıklandı.

Geçen yılda yapıldığı gibi temin edilecek olan Hayvanlar Tarım İşletme Genel Müdürüğü tarafından verilecek. Ayrılan bütçenin geri kalan kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık kanatlı, ipekböcekçiliği yetiştiriciliği meyvecilik, serecılıkla tıbbi ve aromatik bitki yetiştiricilği konularında verilceği açıklandı.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak tesis yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

BAŞVURULAR 7 NİSANDA BAŞLIYOR

Bu kapsamda yapılacak olan projeler için başvuru tarihi aralığı 7 Nisan ile 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacaağını bildiren Bakan Çelik ön başvuruların ücretsiz olarak 'https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılabilecektir. Ayrıca kesin başvurularda yerleşim birimlerinin balğı bulunduğu il veya ilçe müdürlüklerinden şahsen yapılabileceğini kaydetti. 

Bu programa katılmak için tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 18 yaşını doldurmuş olanlarla 41 yaşından gün almamış olanlar, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi ve daha nceden bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olmak şartı aranmaktadır. Ayrıca projelerin her aşamasının bakanlık tarafından takip edileceğini ve devamlı kontrol olacağını açıkladı.

genç çiftçi 30 bin tl hibe Bakan Çelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ve Malezya görüşmesi başlandı
Katar ve Malezya görüşmesi başlandı
Brunson inkar etti mahkeme itibar etmediğini belirtti
Brunson inkar etti mahkeme itibar etmediğini belirtti