Son Dakika
29 Temmuz 2014 Salı
Sponsorlu bağlantılar

Dermatit Nedir

28 Haziran 2013 Cuma, 17:27
basbakanin_bahsettigi_o_olayin_perde_arkasi13710313880_h1037730[1]

Dermatit Nedir, Dermatit Nedenleri

Dermatit, egzama ya da dermît olarak da bilinir, hafif ya da şiddetli kaşıntının eşlik ettiği deri iltihabı. Eskiden daha çok su toplamış, sızıntılı deri iltihaplarını tanımla­mak için kullanılan egzama terimi bugün dermatitle eş anlamlı olarak, özellikle bazı dermatit tiplerini tanımlamak üzere kulla­nılmaya başlamıştır.

Atopik dermatit, bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde görülen alerjik bir deri hastalı­ğıdır. Özellikle yüz, boyun, el ve ayaklar, dirsek ve diz arkası gibi bölgelerde deri yama gibi kızarır, kalınlaşır ve pullanır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bu alerji tepkisinde ailesel yatkınlığın rol oynadığı ve başka alerjileri de olan kişilerde hastalığın daha yaygın olduğu saptanmıştır. Atopik dermatit genellikle doğumdan bir­kaç hafta sonra ortaya çıkar ve iki yaşına kadar sürer. Genellikle ergenlik çağında yeniden başlayan ve zaman zaman artan belirtiler 25 yaşlarında tamamen yok olur. Temas dermatitinde, tahriş edici kimyasal maddelerin değdiği yerlerde deri kızanr, şişer, daha ağır olgularda su toplamış kese­cikler (vezikül) oluşur. Kireç, nitrik asit gibi bazı kimyasal maddeler daha deriye değdiği anda herkeste iltihaplanmaya yol açarken, kozmetik ürünler, sabun, giysiler gibi zarar­sız maddeler de bazı duyarlı kişilerde za­manla dermatite neden olabilir. Temas dermatitini önleyebilmek için, tahriş edici maddeyi saptayıp kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Döküntülü dermatit, genellikle bir deri hastalığının ya da alerjinin yan etkisi ola­rak, deride yaygın kızarıklık ve kabuklan­malarla ortaya çıkar. Bazen de lenf dokusu­nun kanseri gibi bütün vücudu etkileyen hastalıkların bir belirtisidir. Döküntülü dermatitin başlangıcında deride tek tek beliren lezyonlar zamanla birleşerek, üstü kabuk bağlamış, yama gibi büyük kırmızı lekeler halinde bütün vücuda yayılabilir. Saç ve tırnaklar donuklaşır, kolayca kırılır ve dö­külür. Derinin iltihaplı bölgeleri kaşınır, bazı olgularda deriden sarı bir salgı sızar. Pullanan derinin sürekli dökülmesi vücutta önemli protein kaybına yol açar. Terbezi kanallarının çoğu tıkandığı için vücut sıcak­lığının düzeni bozulur; hasta bir üşür, bir ateşlenir. Tedavide, döküntülere yol açan asıl hastalığa yönelmek gerekir; dinlenme ve protein ağırlıklı beslenme yararlı olur. Orta yaşlarda daha sık görülen döküntülü dermatitin erkeklerde görülme oranı kadın­lardan üç kat fazladır. Seboreli egzama ya da dermatit saçlı deri, alın, kaşlar, kulak arkaları, koltukaltları, göğüs ve göbek çevresi gibi yağ bezlerinin bol bulunduğu bölgelerde görülür ve deri­nin pul pul dökülmesine, saçlı derinin kepeklenmesine yol açar. Gelişmesi genel­likle kronik ve periyodik bir çizgi izler; yaz aylarında, güneş ışığının etkisiyle lezyonlar kendiliğinden kaybolur. Kepeklenme saç dökülmesine yol açmadığı gibi, kükürtlü merhem ve şampuanlarla da kolayca önle­nebilir. Seboreli egzamadan yakınanların derisi genellikle yağlıdır; ergenlik dönemin­de aynı kişide genellikle seboreli egzama ile aknelerin birlikte görüldüğü saptanmış, ama yağ bezleri ile bu egzama arasındaki ilişki belirlenememiştir. Bebeklerde sebore­li egzama genellikle saçlı deride sarımsı pullanmalarla ortaya çıkar; Leiner hastalığı olarak bilinen daha ağır türünde lezyonlar bütün vücuda yayılır ve beslenme bozuklu- ğuyla birlikte görüldüğünde ölümle sonuçla­nabilir.

Bacaklann alt bölümlerinde görülen staz dermatiti, toplardamarlardaki kan akımının bozulmasına bağlı olarak deride şişkinlikler, tahriş ve yaralarla ortaya çıkar. Kan dolaşı­mını düzeltecek önlemlerin alınmasıyla te­davi edilebilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>